Citlivé zuby
Jak pečovat o citlivé zuby?
24.3.2019
Dentální hygiena

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÝ ZUBNÍ KARTÁČEK?

Zubní kartáček je nejdůležitější nástroj v péči o naše zuby a dásně. Jeho výběr bychom tak určitěneměli podcenit. Jak vybrat TEN pravý?

Při výběru zubního kartáčku je důležité zaměřit se na velikost hlavičky, tvrdost, hustotu a zastřižení štětin a také na rukojeť kartáčku.

  • Velikost hlavičky: správný kartáček by měl mít malou hlavičku, aby se dostal i do nesnadno přístupných prostor (u dospělých jsou to asi 2 cm). Na dočištění zubů moudrosti je možné využít také dočišťující jednosvazkový kartáček.
  • Tvrdost štětin: kartáček se středně tvrdými štětinami je při čistění zubu šetrnější, protože neporušuje ochrannou vrstvu zubní skloviny a snáze vyčistí krčkové prostory, kde nejčastěji zůstává zubní povlak.
  • Hustota štětin: čím vyšší hustota štětin, tzn. více tenčích štětin, tím vyšší čistící schopnost kartáčku.
  • Zastřižení štětin: rovné zastřižení je pro čištění zubů a dásní nejefektivnější.
  • Rukojeť kartáčku: rukojeť by měla být rovná a pevná.

 

Jak často je potřeba zubní kartáček měnit?

Nejčastěji se uvádí měnit kartáček každé tři měsíce. Obecně je však důležitá samotná opotřebovanost. Pokud se začne kartáček třepit a vlákna již nedrží tvar, je nutné kartáček vyměnit.

 

Jaká je cena kvalitního zubního kartáčku?

Drahé zubní kartáčky nemusí být vždy ty nejkvalitnější. Cena kvalitních zubních kartáčků se pohybuje v rozmezí 60 – 90 Kč.

 

Jaké kartáčky doporučujeme?

V naší ordinaci jsme si oblíbili kartáčky značky Curaprox, které splňují všechny výše uvedené parametry. Čištění s těmito kartáčky, které na první pohled vypadají obyčejně, je efektivní, důkladné a zároveň i pohodlné a bezpečné.