ANESTEZIE VE STOMATOLOGII
Anestezie obecně je kontrolovaný stav bezvědomí potlačující fyzický a psychický diskomfort, které může klient během chirurgického zákroku pociťovat. Anesteziolog na základě indikací využívá různé druhy anestezie - intravenozní, nebo inhalační plyn. Jejím efektem je celková narkóza, klient necítí žádnou bolest (analgetikum), není ve stresu a ze zákroku si nebude nic pamatovat (amnézie).

KDY SE DOPORUČUJE CELKOVÁ ANESTEZIE?
Tento typ anestezie je doporučován klientům s panickými stavy úzkosti. Celková anestezie se také doporučuje dětem a lidem se speciálními potřebami, může být využita nejen u chirurgických zákroků. Nejčastější je při zavádění implantatů, zákroku sinu-lift a další.

JE CELKOVÁ ANESTEZIE BEZPEČNÁ?
Přestože existují určitá rizika s tímto postupem, zpravidla bývá bezpečná a efektivní, je-li aplikovaná kvalifikovaným anesteziologem v příslušném zdravotnickém zařízení. Anesteziolog v průběhu zákroku sleduje celkový stav klienta a je chirurgovi k dispozici.

PŘED CELKOVOU ANESTEZIÍ
Před samotnou aplikací anestezie jsou nezbytné krevní testy: krevní obraz, srážlivost krve, glukozu, ALT, AST, obsah močoviny, kreatinu, sodíku a draslíku v krvi). Dále rentgen plic a ECG.

ČASTO KLADENÉ DOTAZY
Komu se doporučuje celková anestezie?
Tento typ anestezie se doporučuje všem osobám s panickými úzkostmi. Celková anestezie se také doporučuje dětem nebo lidem se speciálními potřebami. Pokud je to nutné, má využití i mimo obor chirurgie. Automaticky se plánuje u implantace, zákroku sinus-lift a dalších chirurgických zákroků.
Je to bezpečné?
Přestože existují určitá rizika, bývá anestezie bezpečná a efektivní, pokud je aplikovaná kvalifikovaným anesteziologem v příslušném zdravotnickém zařízení. Anesteziolog v průběhu zákroku sleduje celkový stav klienta a je chirurgovi k dispozici.
Co musím udělat před celkovou anestezií?
Den před zákrokem je nutná konzultace s anesteziologem. Minimálně osm hodin před zákrokem nejezte a vynechejte dávku léků, které by mohly ovlivnit účinky anestezie.
Které testy je potřeba doplnit před aplikací anestezie?
Před samotnou aplikací anestezie jsou nezbytné krevní testy: krevní obraz, srážlivost krve, glukozu, ALT, AST, obsah močoviny, kreatinu, sodíku a draslíku v krvi). Dále rentgen plic a ECG.
Kam se aplikuje celková anestezie?
Ve většině případů se anestezie podává intravenozně, v některých případech může být se můžete setkat s formou rajského plynu. Ten se vdechuje přes plynovou masku. Plynová anestezie se používá zejména u dětských pacientů.
Jak dlouho je anestezie účinná a kdo mi před a po narkóze pomůže?
Během chirurgického zákroku vám bude pomáhat anesteziolog. Po probuzení z narkózy tu pro vás bude zdravotnický personál v oddělené místnosti, kde vám poskytnou pooperační péči.
Jak se budu cítit po celkové narkóze?
Možné stavy po narkóze jsou nevolnost, zvracení, sucho v ústech, bolest v krku, zimnice, ospalost, chrapot a další. Po aplikaci je zakázáno řídit motorová vozidla.
Můžu také já dostat celkovou anestezii?
Je vhodné se předem domluvit při konzultaci s ošetřujícím lékařem na postupu a možnostech aplikace anestezie.